História patchworku

Pridal: | Publikoval na:

Patchwork je technika stará viac než 5 000 rokov. Jeho korene siahajú až do Egypta, Grécka, ale aj antického Ríma. K nám do Európy sa dostal spolu s návratom križiakov v období 14. storočia. Najstarší zachovaný patchwork pochádza z Číny z 8. – 9. storočia nášho letopočtu. Išlo o budhistické obradné rúcho zošité z hodvábnych látok. V 17. storočí si patchwork získal veľkú popularitu v Anglicku, kde sa používal predovšetkým na výrobu prikrývok  a závesov. V istom zmysle tu stieral rozdiely medzi spoločenskými vrstvami, keďže bol obľúbený v šľachtických sídlach, no učaroval aj jednoduchým vidieckym ženám. Anglický patchwork mal špecifický postup šitia. Papierové šablóny požadovaných tvarov boli obalené ústrižkami látok, ktoré sa postupne prišívali k sebe. Patchworku sa s veľkou obľubou venovali ženy amerických osadníkov, ktoré týmto spôsobom chceli využiť zvyšky látok, alebo látky z obnosených šiat. Práve ony začali pomocou patchworku vytvárať deky z menších častí látok tzv. blokov.  Najväčší rozmach dosiahol patchwork v USA, kde sa stal tradíciou.

Kedysi bol patchwork charakteristický najmä tým, že bol vytváraný zo starých a nepotrebných látok. V súčasnosti sa naopak vyrába z látok nových, pričom umelecké kolekcie látok často vytvárajú známi návrhári. Ich základom býva 100% bavlna. Pôvodne bol patchwork výhradne ručnou prácou. Dnes sa tieto výrobky väčšinou šijú na klasických šijacích strojoch. Existujú však aj špeciálne šijacie stroje, ktoré umožňujú prešívať aj deky veľkých rozmerov. K patchworku neodmysliteľne patrí guilt, teda prešívanie, ktoré sa používa k spevňovaniu deky a súčasne má ozdobnú funkciu.

Po druhej svetovej vojne zažila táto technika útlm, no dnes sa opäť teší veľkej popularite. Najčastejšie sa pomocou danej techniky vytvárajú deky, prikrývky a vankúše. Patchwork sa však môže využiť aj pri výrobe batohov, textilných dekorácií, kabátov, búnd a iných doplnkov odevu. No neskrášľuje už len interiér domácností. Diela vyrobené týmto spôsobom je možné nájsť aj v prestížnych svetových galériách či múzeách.

Komentáre sú uzatvorené.