História batikovania

Batikovanie

Batikovanie, teda farbené oblečenie a najrôznejšie jeho metódy sa vo svete objavovali už od dávnych čias. Umenie nafarbiť látku sa stalo súčasťou života v Číne, Egypte, Mexiku, Peru, Grécku, Ríme a v ďalších krajinách. Batika sa postupne vyvíjala na ázijskom kontinente, v Číne, Indii a Japonsku, ale aj v západnej Afrike.

V Číne sa batika objavovala od 6. storočia nášho letopočtu. Číňania látku skladali, krútili a zväzovali tak, aby po namočení vo farbe boli zafarbené len niektoré časti. Batikované oblečenie mohli nosiť iba kňazi a bohatí ľudia. Podľa farieb oblečenia sa dalo určiť aj spoločenské postavenie.

Prvé stopy batiky tak, ako ju poznáme dnes, sa objavovali aj v Indii. Indická kultúra je považovaná za jednu z najfarebnejších v histórii. Jasne sfarbené oblečenie mohli nosiť aj ľudia z nižších kást. Dievčatá, ktoré v Indii batikovali oblečenie, si nechávali narásť dlhé nechty na palci a ukazováku, aby mohli chytiť aj veľmi malé kúsky látky.

V Japonsku, kde batikovanie slúžilo najmä na zdobenie kimon, sa vyvinula technika „Shibori“. Súčasťou tejto techniky bolo niekoľko metód batikovania. Aby niektoré časti látky zostali nezafarbené, boli na odeve uzly alebo gumičky. Ďalšou možnosťou, ako ochrániť časť odevu pred sfarbením bolo nanesenie vosku na kus, ktorého farba mala zostať nezmenená. Po zafarbení bol vosk odstránený. Týmito spôsobmi bolo možné na látke vytvoriť veľa komplikovaných vzorov.

Batikované oblečenie na Ďalekom východe šírili obchodníci, ktorí ho predávali s ostatným tovarom. Okrem ázijského kontinentu bolo batikovanie populárne aj v Peru, Nigérii a v ďalších krajinách. Predovšetkým na západe Afriky. Do Európy sa batikovanie dostalo okolo 18. storočia. V 20. storočí sa batika rozšírila do USA, kde sa stala veľmi populárnou a v 60. rokoch ako súčasť hippie štýlu.

Nevýhodou farieb získaných z prírodných materiálov bolo, že dlho nevydržali, rýchlo sa strácali a bledli. Dnes sa miesto prírodných farieb používajú syntetické farby, ktoré sú odolnejšie. Na batikovanie sa používajú prírodné materiály, ako bavlna a hodváb. V minulosti bolo veľmi obľúbené aj konope.

Informačné zdroje

Batikovanie – fotogaléria