Levanduľové dekorácie

Levanduľa

Levanduľa je obľúbená liečivá rastlina, ktorá sa po stáročia používa na výrobu parfumov, na medicínske účely no aj ako svetlomilná okrasná rastlina v záhradách. Táto liečivá bylinka sa používa aj na ochutenie jedál, na odpudzovanie hmyzu, na aromaterapiu a zároveň je vynikajúcou medonosnou rastlinou priťahujúcou včely. Vďaka jej všestrannosti sa stala levanduľa známou po celom svete a rozpozná ju azda každý vďaka jej nezameniteľnej, intenzívnej vôni a sýtej fialovo-modrej farbe jej kvetov.

Na svete je zatiaľ známych takmer 50 druhov levandule no najznámejšou je levanduľa lekárska (Lavandula angustifolia), ktorá pochádza zo Severnej Afriky a zo Stredomoria. Tento druh kríkovitej, stálozelenej trvalky označujeme jednoducho názvom levanduľa a môžeme sa s ňou stretnúť v záhradách, bylinkových záhonoch či vo voľnej prírode stredomorských krajín.

Svoj názov dostala levanduľa z latinského slova “lavare“ čo v preklade znamená “umývať”. Levanduľa bola po stáročia používaná aj na upokojenie a dobrý spánok. Prvá zachovaná písomná zmienka o levanduli siaha až do rímskej ríše v roku 77 n.l., v ktorej sa o levanduli písalo ako o rastline odpudzujúcej hmyz a liečiacej uštipnutia hmyzom.

Levanduľa je plná esenciálnych olejov so silnými účinkami na ľudské telo, ktoré boli využívané po stáročia. Táto liečivá rastlina má opodstatnenie aj v modernej medicíne a jej účinky boli v mnohých prípadoch vedecky overené. V nasledujúcich riadkoch sa budeme venovať najmä liečivým účinkom levandule, ktoré boli preverené vedeckými štúdiami.

Patria k nim najmä upokojujúce účinky, pôsobenie proti plesňovým infekciám pokožky, vypadávanie vlasov a hojenie rán.  Medzi ďalšie potenciálne účinky levandule, ktoré je ešte potrebné preveriť vedeckými štúdiami patria liečba depresie, vysokého krvného tlaku, nádchy, predmenštruačného syndrómu, ekzémov, a iných ochorení.

Levanduľa a jej zber

Na liečebné účely sa môžu využiť zelené stonky s listami a najmä kvety v čerstvej či sušenej forme. Zber levandule je najlepšie načasovať na obdobie plného kvitnutia levandule (jún/júl), počas slnečných dní, kedy rastlina obsahuje najviac účinných látok. Na prípravu čajov, tinktúry či levanduľového oleja sú vhodné čiastočne pootvorené kvety levandule, zatiaľ čo na najdlhšie uchovanie vône sušenej levandule sa zberajú ešte uzatvorené kvety (tesne pred otvorením). Sušenie levandule prebieha rovnako ako pri sušení iných liečivých rastlín.

Informačné zdroje